StM-S 50 "U Trati"
jedná se o atypický samostatný pěchotní srub postavený pro přímou palbu hlavní zbraně d4-k. V republice byly postaveny další dva objekty pro přímou palbu StM-S 30 a T-S 63. Pouze dva objekty (StM-S 50 a T-S 63 ) měly být vybaveny spouštěcí pancéřovou oponkou vyrobenou z 80 mm pancíře. Původně měla být osazena čelní polokopule. Spouštěcí oponka byla konstrukčně dořešena v červnu 1938 a první vyrobený exemplář určený pro zkoušení byl osazen 23. srpna 1938 do T-S 63. Za okupace byla také osazena Německou armádou na objekt K-S 14 u Králík, kde byla vyzkoušena její funkčnost při postřelování.

Výstavba:
pěchotní srub byl vybudován v II. stupni odolnosti jako jednostranný objekt. Betonáž probíhala nepřetržitě od 16. do 22. srpna 1938 a spotřebovalo se při ní 1132 m³ betonu.

Stav výstavby na konci září 1938:
byla provedena hrubá betonáž, provedeny venkovní izolační omítky v místech kde měl být objekt zasypán, u pravé stěny byla započata výstavba kamenného záhozu. Uvnitř byly provedeny omítky stěn a osazení vchodové střílny.

Z venku chybělo osazení zvonu, vybudování revizní šachty, provedení hydroizolace stropnice a zasypání objektu.
Uvnitř chybělo vyzdění cihelných příček, úprava podlah společně s betonovými podstavci pod dieselagregát a ventilátor, vybílení objektu, osazení protiplynových dveří.

Výzbroj:
objekt měl mít osazen jeden protitankový kanón vz. 36 spřažený s těžkým kulometem vz. 37 (d4-k) jako hlavní zbraň, pomocnými zbraněmi jeden lehký kulomet vz. 26 (lk) pod betonem a další lehký kulomet v pancéřovém zvonu (zbraň pod pancířem). Zvon měl mít šest střílen, tloušťku 20 cm a sloužil hlavně pro pozorování a vedení palby kanónu.
do konce září 1938 nebyla osazena žádná zbraň a nebylo dodáno žádné vybavení

Bojový úkol srubu:
objekt je situován asi 700 m za hlavní linií a to z důvodu přímé palby zbraně d4-k na nepřítele.
Jeho bojovým úkolem bylo postřelovat hlavní silnici a železnici vedoucí do vnitrozemí, protitankové překážky, které měly být vybudovány mezi objekty StM-S 49 a StM-S 51, palba byla mířena do předpolí těchto objektů.
Osádku tvořilo 15 mužů.
V případě ohrožení nebyl přímo chráněn sousedními objekty, pouze palbou 9 cm minometu z objektu StM-S 34 a palbou objektů lehkého opevnění. Pro blízkou ochranu sloužil pancéřový zvon pro lk se šesti střílnami, postřeloval hlavně obvodovou 4-řadou protipěchotní překážku a také lk pod betonem chránící vchodovou část a příjezdovou komunikaci.

Osudy od roku 1938:
za okupace byla vytržena střílna d4-k německou armádou a také se pokusili o vytržení střílny lk pod betonem
Střílna d4-k zvenku Střílna d4-k zevnitř
řez střílnou d4-k
v padesátých letech byl objekt zazděn a zabetonován (střílna, vchod i zvonová šachta). V dalších letech chátral, došlo k prolomení betonu uzavírající zvonovou šachtu – toto byl po dlouhá léta jediný vstup přes stropnici do objektu. Tímto místem se také dovnitř dostalo velké množství hlíny a bahna, přispělo k tomu také občasné zatopení spodního patra vodou – příčinou bylo nevybudované odvodnění.
Zazděný vchod
Z venku zarůstal objekt různým plevelem a náletem, na stropnici se začalo dařit stromům.
Naše skupina přišla v roce 1995, předně jsme vybourali zabetonované časti, vyvezli velké množství bahna a začali s rekonstrukcí. Naší prioritou bylo odvodnění, aby se neopakovaly záplavy, dále jsme započali s výstavbou cihelných příček a dalších prací.
Replika zvonu
Plánované akce do budoucna:
Osazení repliky vnější části střílny pro d4-k plánuji na jaro - květen 2008.
Výroba zvonových střílen-už pomalu začínám. Cisternu už mám nachystanou a připravenou na osazení replik střílen. Pokud půjde všechno dobře tak bych měl osadit repliku zvonu na konci léta.
Postupné dokončování odvodnění kolem objektu.
Bohužel není jisté kdy akce proběhnou z důvodů nedostatku pomocníků.
Práce, která byla v poslední době udělána je zdokumentována viz. "aktuality".

Zajímavosti v objektu:
mělo zde být osazeno soudkové WC a to z důvodů nebezpečí podstřelení základové desky a zničení jímky OMS
při odchodu v září 1938 nakreslili vojáci v dolním patře na stěnu výjev západu slunce nad Hradčany
Hradčany
2007 Jan Kroupa